منو

چهار کلید اساسی برای رشد شخصی و رسیدن به اهداف

2018-06-06 - موفقیت و رشد فردی
چهار کلید اساسی برای رشد شخصی و رسیدن به اهداف

امروز میخواهیم چهار کلید اساسی را که برای رشد شخصی و رسیدن به اهداف و رویاهای شما لازم است را با هم مرور کنیم.

1- روانشناسی: یعنی از لحاظ روانشناسی باید چه تغییراتی در شخصیت و ذهن شما روی دهد تا بتوانید به رشد لازم برای رسیدن به اهداف و رویاهای خود برسید و در واقع زودتر به اهداف و رویاهای خود برسید. در این مورد باید به چهار نکته مهم توجه کنیم:

نکته اول: داتشن انگیزه؛ باید باد بگیریم خودمان به خودمان انگیزه بدهیم. یکی از راههایی که می توانیم این کار را انجام دهیم نوشتن اهداف به صورت روزانه و هفتگی و ماهانه است. یادآوری و تجسم اهداف خیلی مهم است. میتوانیم از کلیپ های انگیزشی نیز استفاده کنیم.

نکته دوم: داشتن قدرت تغییر؛ قدرت تغییر کردن و یا عوض کردن راه و روش معمولی که داریم خیلی مهم است. مثلا وقتی که پی بردیم راه و روش کارمان اشتباه است باید بتوانیم اشتباه خود را بپذیریم و روش خود را تغییر دهیم. باید در وهله اول جسارت پذیرفتن مشکلات و اشتباهات خود را داشته باشیم تا بتوانیم آنها را اصلاح کرده و از روش دیگری کار خود را دنبال کنیم. به یاد داشته باشیم که لازم نیست که مثل یک ربات یا ماشین سخت کر کنیم و یک کار تکراری را بارها انجام دهیم. باید از فکر خود استفاده کنیم تا کارها را با کمترین زحمت و بیشترین بهره وری ممکن انجام دهیم.

نکته سوم: خوشبین بودن در مورد آینده؛ باید بر روی اتفاقات خوبی که در آینده برای ما رخ خواهند داد تمرکز کنیم. قبل از اینکه اتفاق بدی بیافتد نباید غم و عصه آنرا بخوریم. در واقع نباید بدبین باشیم و باید با خوش بینی کامل آینده را در آغوش بگیریم و روی چیزهای مثبت و خوب تمرکز کنیم تا بهترین ها برای ما اتفاق بیافتد.

نکته چهارم؛ آدم خوبی باشیم و نسبت به انسانهای اطراف خود مهربان و دلسوز باشیم. به آنها فداکاری کنیم و صبور باشیم زیرا اطرافیان ما انعکاسی از خود ما هستند و اگر با آنها مهربان باشیم دیگران نیز با ما مهربان خواهند بود و همه این خوبی ها به سمت خودمان باز خواهد گشت.

2- از لحاظ فیزیکی خوب باشیم؛ کلید دوم برا رسیدن به اهداف و رویاها این است که باید به فیزیک بدن خودمان هم توجه کنیم. باید با ورزش کردن و داشتن تغذیه خوب و مناسب و انجام مدیتیشن آرامش لازم را کسب کنیم تا سلامت جسمی کامل داشته باشیم.

3- باید تولید کننده پربازدهی باشیم. زیاد کار کردن مهم نیست، چند ساعت کار کن ولی پروداکتیو باش. هر روز صبح زود بعد از اینکه از خواب بلند شدیم و قبل از انجام هرکاری باید لیست کارهای مهم آنروز را مشخص کنیم. کارهای مهم یعنی کارهایی که شما را به اهدافتان نزدیک می کنند. سپس در طول روز باید لیست این کارهای مهم را تیک بزنیم و آنها را انجام دهیم. کارهای متفرقه که هیچ کمکی به رسیدن به اهدافتان نمی کنند را انجام ندهید.

4- مشوق باش و لیست بساز. کلید چهارم به ساختن یک تیم کمک کننده برای رسیدن به اهدافتان مربوط می شود. شما باید یک لیست از آدمهایی را بسازید که مشخصات زیر را داشته باشند. در ابتدا شاید این لیست کوتاه و مثلا در حد پنج نفر باشد اما شما باید در طول یک ماه این لیست را بلندتر کنید و به حداقل 20 نفر برسانید. هرچقدر این لیست بلندتر باشد شما می توانید زودتر به اهداف خود برسید.

این افراد باید عاشق تو باشند، به اهداف تو باور داشته باشند و به آنها احترام بگذارند. از صمیم دل برای تو کار انجام بدهند. دلسوز تو باشند و رویاهای تو را باور داشته باشند. اهداف تو را اهداف خودشان بدانند تا هر کاری که میتوانند برای رسیدن تو به آن اهداف انجام دهند. مثلا پدر و مادر و همسر که به تو آرامش می دهند. دوستانی که می توانند برای بازاریابی به تو کمک کنند. یکی از دوستان یا همکاران که می تواند بیزینس پلن برای بهبود روند کار شما بنویسد. در واقع این آدمهای اطراف هستند که یک نفر کارآفرین و یا موفق می کنند و کمک می کنند که به اهداف خود برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *